- Изследване на „езика в същността му“ като език-явление и разкриване на началната му природа, разбирана като негова иманентна същност — лингвофилософия, или може също от страна на философията като Философия на езика (менталингвистика — език и съзнание, език и мислене; по-модерният и по-специфичен вариант на менталингвистиката е невросемантиката, която се занимава със структурите на езика и влиянието им върху съзнанието, лингвосемиотика — език и действителност, език и материален свят, дума и предмет), лингвономинация(изследва проблемите на означаването; ономасиология), лингвоакустика.
- Изследване на „езиковата система като структура“, т.е. езика и неговата системно-структурна същност; разкрива се функцията на всеки езиков елемент спрямо останалите — фонология с фонетика; морфология и синтаксис — обединени от граматика, лексикология, семантика.
-
- Според различните течения в езикознанието семантика или се поставя извън от или се интегрира в другите големи категории — лексикология, морфология, синтаксис. По същия начин някои лингвисти предпочитат да говорят за морфосинтаксис, отколкото напълно да разделят областите морфология и синтаксис, на базата на които се правят училищните граматики.
Класически се говори за нива на езика — лексикално, морфологично и т.н. И тези нива се изучават от съответните дисциплини.
- Стилистика — изследва „езиковите единици във функционален план“ (начин на използване и разслояване) и реализацията им на речеви единици (като резултат на подбор) — функционална стилистика (изследва и описва системата от стилове на езика), лингвостилистика (стилистика на езиковите единици), текстостилистика, стилистика на художествената реч.
- Изследване на езика в неговите „съотношения с други системи“ — неезикови (социални, психофизиологични), езикообслужващи (жестове и мимики, писменост), езикоподобни (изкуствен език) — социолингвистика, психолингвистика, лингвистична география (ареална лингвистика/лингвогеография), диалектология, лингвографология, паралингвистика (неезикови средства, участващи в речевото съобщение), интерлингвистика (с предмет изкуствените езици).
- Изследване на езика в „съотношението му с друг език“ на родствена или неродствена основа — лингвогенеалогия(съпоставя език и език на родствена основа), лингвоконтактология (език/език на контактна основа), лингвотипология(език/език на неродствена основа), класификационна лингвистика (класифицира езиците на неродствена основа), универсална граматика.
Коментари
Публикуване на коментар